Op. Dr. Turgay DEMİR
Genel Cerrahi
+90 324 336 96 96
info@suhastanesi.com.tr
ÖZGEÇMİŞ

HEKİMİMİZİN OBEZİTE CERRAHİSİYLE İLGİLİ KİTABI 

MİDE BALONU İLE ZAYIFLAMA

MİDE BOTOKSU İLE ZAYIFLAMA

OBEZİTE CERRAHİSİ

ŞEKER (DİABET) HASTALIĞI CERRAHİSİ

Mide balonuyla ilgili işlemlerin önceki ve sonraki resimlerini linkten takip edebilirsiniz

https://instagram.com/drturgaydemir?igshid=wdby8r32qdrh

https://www.facebook.com/turgay.demir.127201

https://www.turgaydemir.com 

hızlı iletişim: 05069044242 

 

Mide Balonu Nedir?

Endoskopik intragastrik balon veya kısaca MIDE BALONU TÜM DÜNYADA UYGULANAN GEÇERLI VE AMELIYATSIZ BIR OBEZITE TEDAVISI yöntemidir. Mide içerisinde yer kaplayan bir balon yardımıyla tokluk hissi vererek obeziteyi kontrol altına alma fikri ilk kez 1982’de geliştirilmiştir. Sadece diyet ve egzersizle, daha komplike bariatrik cerrahi metodlar arasındaki boşluğu doldurmak üzere geliştirilen mide balonu, son yıllarda ameliyat sınırında olmayan fazla kilolu ve obezlerde yaygın olarak kullanılıyor.

 

 

Mide Balonu Yöntemi

Bu yöntemde endoskopi aletiyle ağızdan mideye içi boş bir balon yerleştirilir. Ardından balon şişirilir. Midenin içine yerleştirilen balonun kapladığı alan sayesinde hastalarda erken doyma ve tokluk hissi oluşmaktadır. Ancak diğer girişimsel yöntemlerden önemli bir farkı balonun belli bir süre (6 ay – 1 yıl) sonra çıkarılmasıdır. HASTALAR BU SÜRE IÇINDE YAPILARINA GÖRE, FAZLA KILOLARININ % 10-20 ARASINDA KILO VERIRLER.

Mide Balonu kimler için uygundur?

Vücut Kitle İndeksi 30-40 kg/m2 arasında olan diyet ve egzersiz sonucunda kilo verememiş olan 18-65 yaş arasındaki yetişkinlerde birincil işlem olarak,Süper ya da süper süper obezlerde ameliyat ve anestezi riskini azaltabilmek için ameliyat öncesi dönemde yardımcı hazırlık yöntemi olarak ta kullanılmaktadır. Özellikle cerrahi girişimin risk taşıdığı hastalarda bu yöntem daha fazla tercih edilmektedir.

Mide botoksu ile ilgili işlemlerin resimlerini linkten takip edebilirsiniz

https://instagram.com/drturgaydemir?igshid=wdby8r32qdrh

https://www.facebook.com/turgay.demir.127201

https://www.turgaydemir.com

Mide Botoksu nedir ?


Mideye Botilinum toksin (botoks) uygulanması endoskopik yöntem ile midenin belirli bölgelerine Botilinum toksin enjekte edilmesi esasına dayanan nispeten yeni bir kilo verdirme yöntemidir. Bu yöntemde mide kaslarının kasılması sınırlandırılarak mide boşalma süresi gecikir ve hastada iştah kaybı elde edilir.

 

Mide botoksu kimler için uygulanır ?

Mide botoksu aslında kilo vermek isteyen herkese uygulanabilir. Bu işlem bir ameliyat değildir. Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan ve ameliyat ile başarı elde edilebilecek hastalarda mide botoksunun çok faydalı olmayacağını söylemek gerekir. BU NOKTADA FAZLA KILOLARI OLAN AMA AMELIYAT EDILECEK KADAR DA OBEZ OLMAYAN VE KILO VERMEK ISTEYEN HASTALAR IDEAL HASTA GRUBUNU OLUŞTURUR.

 

Mide botoksunun yan etkileri varmı ?

 

Botoks esas olarak ciltte kırışık azaltmak amacıyla çok yaygın kullanılmaktadır ve tehlikeli bir yan etkisi bilinmemektedir. MIDE BOTOKS UYGULAMASI ISE STANDART BIR ENDOSKOPIK IŞLEM OLDUĞUNDAN LITERATÜRDE BILDIRILMIŞ ÖNEMLI BIR YAN ETKISI BULUNMAMAKTADIR. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir.

 

Mide botoksunun kilo verdirme garantisi varmı ?

 

Mide botoksu da dahil olmak üzere hiç bir yöntemin kilo verdirme garantisi yoktur. HASTANIN TOPLAM AĞIRLIĞININ %10-15 KADARINI 3-6 AYLIK SÜRE IÇINDE KAYBETMESI BEKLENIR.  Mide botoksuna mucizevi tedavi gibi davranmak doğru değildir. Mide botoksunun iştahı azaltıcı etkisi olduğu ve diyete yardımcı olduğu bilinmekle beraber, botoks uygulaması sonrası yüksek karbonhidratla beslenen hastalarda başarısız olma ihtimali de mevcuttur.

 

Mide botoksu ne kadar sürer, hastanede yatmak gereklimidir ?

Mide botoksu bir ameliyat değildir. Tamamen endoskopik olarak ağızdan girilerek yapılan bir işlemdir. KESI YOKTUR. İŞLEM ORTALAMA 20 DAKIKA SÜRER. Hastalar, işlem esnasında anestezi hekimi eşliğinde uyutulur. Hastanede yatmak gerekli değildir. İşlem sonrası genellikle 1-2 saatlik müşahede yeterlidir.

 

Mide botoksu midede kalıcı hasar oluştururmu ?

Mide botoksunda kullanılan ilacın tüm etkisinin 4-6 ay içinde vücuttan tamamen silindiği bilinmektedir. Bu nedenle kalıcı bir hasar oluşturma ihtimali yoktur.

 

Benim bağırsaklarım zaten tembel, botoks ile daha fazla şişkinlik yaşarmıyım?

Mide botoks işlemi sadece midenin düz kaslarına yönelik uygulanmaktadır, sinir hücrelerine ve bağırsakların hareketine bir etkisi yoktur. Dolayısıyla bağırsak tembelliğini arttırıcı bir etki yapmamaktadır. Mide botoksu sonrası size özel hazırlanacak diyette, (bu durumu diyetisyeninize belirtiniz),bağırsakların çalışmasına yönelik gıdaların diyete eklenmesiyle bağırsak tembelliğinde düzelme de görülebilir

 

Mide botoksu uygulamasında beklenti nedir ?

Hastaların toplam ağırlığının %10-15 kadarını 3-6 aylık süre içinde kaybetmesi beklenir. Verilen kilo miktarı; yaş, metabolizma hızı ve yapılan egzersiz sıklığına göre kişiden kişiye farklılık gösterebilir.

 

Mide botoksu sırasında nelere dikkat etmek gerekir ?

Fastfood gibi hızlı tüketilen gıdalar, asitli içecekler tüketilmesi zararlıdır. Botoks uygulanan hastalar daha geç acıkmakta, daha az porsiyonlarla doymakta, daha erken tokluk hissetmektedir.

 

Mide balonundan ne farkı var ?

Mide balonu da kilo vermek için yapılan endoskopik müdahalelerden biridir. Ancak mide balonunun hacminin hastaya göre ara sıra ayarlanması gerekir ki bu da her seferinde endoskopi yapmayı gerektirir. Mide botoksu tek uygulama ile 3-6 ay etkili bir iştah kaybı sağlar. Mide balonunda mide içinde bir yabancı cisim olması nadiren de olsa bulantılara neden olmaktadır. Ayrıca mide balonu çekildikten sonra bir çok hasta iştahının aniden tekrar açıldığından şikayet etmektedir. Mide botoksunun etkisi yavaş yavaş geçtiğinden bu şekilde ani iştah artışı yaşanmamaktadır, iştah yavaş yavaş normale dönmektedir.

 

Metabolik obezite cerrahisi ile ilgili işlemlerin resimlerini linkten takip edebilirsiniz

https://instagram.com/drturgaydemir?igshid=wdby8r32qdrh

https://www.facebook.com/turgay.demir.127201

https://www.turgaydemir.com

Metabolik Obezite Cerrahisi Nedir?
 

ŞEKER HASTALIĞI AMELİYATI İLE AMAÇLANANLAR;


Tip 2 diyabet hastalığında diyet, yaşam şekli değişiklikleri ve standart ilaç tedavileriyle şeker yüksekliği kontrol altına alınamadığı, yapılan tüm tıbbi tedavilere rağmen ilerlemesinin durdurulamadığı ya da seyrinin kötüleşmeye başladığı durumlarda cerrahi tedaviyle hastalığın sonlandırılabileceği, kontrol altına alınabileceği, gidişin yavaşlatılabileceği HASTAYI İNSÜLİN KULLANIMINDAN KURTARAN cerrahi bir işlemdir.

Ameliyatların amacı vücuttaki insülinin etkili kullanımını arttırmak ve insülin direncini ortadan kaldıracak hormonal değişiklikleri başlatmaktır. Bu ameliyat sayesinde vücudun ürettiği şeker düzenleyici hormonlar daha etkin kullanılır ve buna bağlı olarak insülin rezervleri daha uzun süre korunmuş olur. Böylelikle kan şekeri kontrol altına alınır ve tip 2 diyabetin kötü seyri önlenmeye çalışılır.

Ameliyattaki başarı şansımızı en üst seviyede tutmak için hastalarımız tedavi ekibimiz tarafından uluslararası standartlara göre değerlendirilir ve kişiye en uygun cerrahi teknikle şekerin kontrol altına alınması hedeflenir.

Bu cerrahi yöntem şeker hastalığı için kullanılan şeker haplarının ve insülin iğnelerinin tam olarak bırakılmasından, ilaç miktarı ve sayısının azalmasına kadar bir dizi etkin sonuç içerir. Bunların yanı sıra devam eden yüksek kan şekeri nedeniyle karşılaşacağınız göz, böbrek, nörolojik problemler, kalp ve damar sorunları gibi yaşam kalitenizi etkileyen pek çok sıkıntıdan mümkün olduğu kadar uzak hayat sürmeniz sağlanır. Hastalarımız, ameliyat sonrası ayrıca kendilerinde var olan metabolik sendromun diğer bileşenlerinden de (Tansiyon yüksekliği, obezite, uyku apnesi, kolesterol ve yağ yüksekliği gibi.) kurtulabilir.

Obezite cerrahisi ve diyabet cerrahisi (metabolik cerrahi)olarak bilinen tüp mide ameliyatı, (halk arasında bilinen adıyla mide küçültme ameliyatı), mide bypassı (gastrik bypass), transit bipartition, gibi ameliyatlar Özel Mersin Su Hastanesi’nde multıdisipliner  yaklaşımla operasyonlar gerçekleştirilmektedir.

Şeker hastalığı ameliyatı ile, vücut kitle indeksi 30 ve üzeri olan tip 2 diyabet hastalarına kapalı yöntem (laparoskopik) ameliyat uygulanmaktadır. Diyabet cerrahisi sonrası kilo verimi ile birlikte pankreas daha hızlı ve daha fazla insülin üretir ve vücuda daha hızlı yayar. Bu esasa dayalı olarak kan şekeri normale döner.

Ayrıca hastanın daha önce geçirmiş olduğu obezite cerrahisi sonrası oluşan komplikasyonlar, geri kilo alımı ya da başarısız ilk ameliyatlar sonrası revizyon ameliyatları uygulanmaktadır.
 

Obezite cerrahisi ile ilgili işlemlerin resimlerini linkten takip edebilirsiniz

https://instagram.com/drturgaydemir?igshid=wdby8r32qdrh

https://www.facebook.com/turgay.demir.127201

https://www.turgaydemir.com

Obezite cerrahisi nedir?
 

Kilolu hastaların kilo vermelerini sağlamak amacı ile  sindirim sistemlerine cerrahi girişimde bulunması obezite cerrahisi olarak yada bairiatrik cerrahi olarak adlandırılmaktadır.

 Obezite cerrahisinin sonuçlarının kesin ve kalıcı bir sonuç göstermesi için kişinin önem arz eden bir operasyon geçirdiğinin farkında olması, operasyon sonrasında beslenme ve egzersizlerine devam ediyor olması gerekmektedir.

Obezite cerrahisi hastalarının kilo verme hızları yüksektir;  Fakat kilo korunması için kişinin hayat standarlarını kalıcı olarak değiştiriyor olması ameliyattan sonraki dönem için çok önemlidir.

 

Teknolojinin ilerlemesi obezite cerrahisinde farklı tekniklerin geliştirilmesi sağlanmıştır. Kapalı yöntem denilen yani laproskopik teknik ile yapılan obezite ameliyatları sonrası,kişi kısa sürede iyilşerek günlük yaşamına kolaylıkla dönebilir.

OBEZITE CERRAHISI TEDAVISI SONRASINDA HASTANIN YAŞADIĞI,OBEZITENIN SEBEBIYET VERDIĞI SAĞLIK RAHATSIZLIKLARINDAN DA KURTULMASI MÜMKÜNDÜR.

 

OBEZITE RAHATSIZLIĞI; UYKU APNESI, YÜKSEK TANSIYON, SOLUNUM IŞLEVLERININ BOZULMASI, KOLESTEROL YÜKSEKLIĞI, INSULIN DIRENCI GIBI SAĞLIK PROBLEMLERININ DE OLUŞMASINA NEDEN OLMAKTADIR.

Obezite cerrahisi çeşitleri nelerdir ?


Obezite cerrahisinde ameliyatlar iki amaç için yapılmaktadır. Bunlar;

Kısıtlayıcı ameliyatlarda; mide küçültülerek,kişinin tüketiyor oldığu besin miktarı azaltılır.
Emilimi azaltan ameliyatlarda; bağırsakların bir kısmı alınarak, mevcut besin emilimi azaltılır.

 

Obezite cerrahisi için kimler uygundur ?

 

Hormonal rahatsızlığı olmadığı biliniyor ve kişi hala kilo veremiyor, diğer tedavi yöntemleri de uygulanmış ve başarısız kalınmış ise obezite cerrahisi uygulanır. Cerrahi yöntemlerin tercih edilebilmesi için kişide olması gereken kriterler vardır.Kişinin ameliyata uygun olup olmadığını; doktorun detaylı incelemesi soınrasında karar verilir.

18-65 yaş arasında ise,
Hastanın vücut kitle endeksi 40 yaş ve yukarısında ise.
Hastanın obezite rahatsızlığından doğan; kalp, diyabet, uyku apnesi veya yüksek kolesterolü var ise,
Hastanın hormonları ile ilgili bir sorunu yoksa,
Uyuşturucu ve alkol bağımlılığı yok ise,
Kişiye obezite cerrahisi tedavisi uygulanır.